Rottweiler Bakımında Dikkat Edilecek Noktalar

PAYLAŞ
Rottweiler Bakımında Dikkat Edilecek Noktalar

Açıklama:

Romalılar tarafından Almanya Cumhuriyeti’nin Rottweil kasabasında keşfedilip savaş köpeği olarak kullanılmakta olan parlak tüylü Rottweiler köpekleri, bir kuvvet sembolü olarak görülür.Geçmişte koruma köpeği fonksiyonu gören Rottweiler cinsi köpeklerin kuşakları 20.YY’ın başlarında tükenme riskiyle karşı karşıya kaldıysa da bugün bu risk ortadan kalkmıştır.Kırsal yaşamda sürüleri, savaşlarda ise askerleri korumak gibi zorlu vazifeleri gerçekleştiren Rottweiler köpeklerine “Alman Kasabı” ismi takılmıştır.
Rottweiler cinsi köpekler tam bir vazife bilincinde oldukları ve zekâları yardımıyla eğitilmeye uygun oluşları nedeniyle yıllardan beri takip, arama kurtarma ve polis köpekliği alanlarında kişilerin hayatlarını kolaylaştırmışlardır.Bir rehber köpek, koruma köpeği ve terapi köpeği olarak da yararlanılmakta olan bu heybetli ve akıllı köpeklerin görüntüleri biraz korkunç olsa da çok sevimli ve sahiplerine çok itaatkâr hayvanlardır.Rottweiler bakımı köpeğinizin her durumu için oldukça önemlidir.

Rottweiler Genel Özellikleri
• Anavatanları Almanya Cumhuriyeti’nin Rottweil kasabasıdır.Çok eski bir köpek cinsidir.Fiziksel olarak büyük köpekler olarak bilinir.Kulakları düşük, yanakları sarkıktır.Kısa tüylü oldukları için tüy dökme sorunları hemen hemen olmamaktadır, tüy bakımları basittir.
• Kasları belirgin ve kuvvetli bir hayvandır.Çok atik köpek cinsidir.Fazla havlamazlar.Havladıklarında sesleri çok güçlü ve kalın çıkar.
• Düzenli egzersize gereksinim duyarlar.Geniş alanlarda koşmayı isterler.Sahipleriyle oyun oynamaktan çok hoşlanırlar.
• Zeki ve inatçıdırlar.Meraklı, gözlemci ve dikkatli hayvanlardır.Agresif davranışlara eğilimli bir yapıya sahip olsalar da doğru bir eğitimden geçtiklerinde uysal ve sadık olurlar.Öğrenmeye ve eğitime açık köpek ırklarındandır.
• Ataları çoban köpeği olduğu için, koruma içgüdüleri fazladır.Sahiplerini ve yuvalarını koruma eğilimi kimi zaman fazlaya kaçabilir.Rastgele bir risk sezdikleri anda durdurulmaları zor olabilir.Tanımadıkları kişilere ve öbür canlılara sevecen davranmayabilirler.Onlara alışmaları vakit alır.Sahiplerinden yoğun ilgi ve sevgi beklerler.Tek başlarına kalmaktan hoşlanmazlar.
• Kuyrukları kesilmemelidir.İyi bir Rottweiler bakımı ile 10 yıldan biraz daha çok bir ömürleri vardır.

Rottweiler doğası gereği saldırganlığa yatkındır.Bu sebeple onu daha yavruyken profesyonel bakıma göndermeniz sizler için faydalı olacaktır.İnatçı bir yapısı olması sebebiyle, keskin zekasıyla kuralları algılasa bile uymayabilir.Bu sebeple eğitilmesi oldukça önemlidir.
Eğitime açık bir zekâları olduğu için hızlı öğrenip uyum sağlayabilirler.Fakat kuralları gevşettiğiniz anda sizi istismar edebilirler.Bu sebepten dolayı disiplinden taviz vermemeniz gerekir.Çünkü karakter yapısına uygun olarak kendini önder pozisyonunda görür ve üstünlüğünüzü kabul etmezse evin kurallarını asla yerine getirmez.Kendi taleplerini size dayatacak kadar inatçı ve akıllıdır.Bu sebepten Rottweiler bakımı oldukça önemlidir.

Rottweiler Eğitimi
Rottweiler ırkı köpekler, öbür küçük ırklar gibi hanede uzun zaman kalamazlar.Onu her gün uzun saatler dışarı çıkarmalı ve diğer kişiler ile öbür hayvanların az olduğu geniş alanlarda uzun saatler koşmasına izin vermelisiniz.Yoksa sıklıkla egzersiz yapmaya gereksinim duyan Rottweiler cinsi köpekler enerjisini hanedeki eşyalar üstünden atmaya çalışabilir.
Rottweiler’e sözünüzü geçirdiğinizden emin olmalı ve onları asla tasmasız dışarı çıkarmamalısınız.Esasında sevgi dolu hayvanlar olan bu köpekler fazla dikkatli ve meraklı olduklarından kişileri korkutup kaçırabilirler.Kaçan ve çabuk hareket eden her şeyi kovalama eğilimde oldukları için, onları gezdirirken çok dikkatli olmanız gerekiyor.
Rottweiler cinsi köpekler kaliteli mamalarla beslenirse sağlıkları yerinde olacaktır.Buda iyi bir Rottweiler bakımı ile mümkün olmaktadır.

Rottweiler Temini
Rottweiler bakımı aşamalarını hiç aksatmadan yerine getirmeniz hem köpeğinizin sağlığı hem de sizin onunla uzun yıllar geçirmeniz adına oldukça önemli bir konumdadır.Bu oldukça önemli bakım aşamalarını yerine getirmek için firmamızdan yardım alabilirsiniz.Bu durum Rottweiler temini içinde geçerlidir.Firmamız sizin için her türlü Rottweilereğitim ve temin işlemini yapmaktadır.

1 Yorum var

  1. Merhaba

    Oğlum bana rotweiler hediye aldı, çok sevindim ama eğitim ile ilgili bilgi rica ediyorum. Mart ayında aşıları tamamlanıyor. Ücret bilgisi rica ediyorum. Şuan 3 aylık
    Teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir