Rottweiler Eğitimi

PAYLAŞ
Rottweiler Eğitimi

Açıklama:

Rottweiler Eğitimi

Rottweiler eğitimi konusunda Rottweiler ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz. Rottweiler Oldukça zeki ve mutluluk abidesi olan bu köpekler insanların çok çekindiği bir köpek türüdür. Rottweiler cinsi köpekler insanlarla oldukça samimi ve çok sıkı bir bağ kurmalarına nedeniyle tabiri yerindeyse insanların zor ve agresif bir hayvan olduğuna dair yaygın bir inanış mevcuttur.

Bu düşüncenin ne kadar yaygın olduğunu söylesek de görünüş itibarıyla korkutan veya insanları tedirgin eden bir yapısının bulunması Rottweiler yavrusu köpekler için de söz konusu değildir.

Günümüzde Rottweiler yavrusu temin etmek bazı özel sorumlulukları beraberinde getirirken, bu köpek türü hatalı kişiler tarafından adeta tehlikeli bir silah görünümüne sahip olabilir. Rottweiler köpek cinsi oldukça güçlü bir yapıya sahip aynı zamanda çok geç olgunlaşma yapısına bulundururken sert bir görünümde çok baskın davranışlar göstermekte.

Televizyonlarda bazı dönemlerde ortaya çıkan haberlerde Rottweiler cinsi köpekler sürekli olarak kötü ve olumsuz şekilde haberlere konulurken daha çok vicdansız yetiştirme uygulamalarından kaynaklı olumsuz bir görünüme sokulduğu bilinmekte.

Rottweiler Özellikleri

Köpek sevgisi sahip olduğunuz köpeğin cinsine göre insanlar arasında farklılık gösterirken Rottweiler yavruları belli şartlara haiz olup mümkün olduğunca anlayışla kararlı ve sakin kişilerle daha sıkı bir dostluk kurabiliyor.

Rottweiler cinsi köpekleri oldukça Cesur sevgi dolu zeki bir eğitim sistemine tabi tutulmaları gerekmekte. Rottweiler köpekler özellikle insanlarla olan ilişkilerinde büyük bir titizlik gösteren özel bir hassasiyete sahip hayvanlardır.

Saldırgan ve kötü huylu olmalarının sebebi ise toplum arasında izole edilmiş bir davranış türleri yüklenmeleri onların uzun süre sıkılmalarına ve buna bağlı olarak olumsuz davranış sergilemelerine neden olmaktadır. İnsanlarla olan ilişkilerinde aile içi aktivitelere katılmayan oldukça özen gösteren Rottweiler köpekler ayrılığa olan hassasiyetleri onları büyük bir üzüntüye sokmaktadır.

Onları yalnız bırakmak aç bırakmaktan daha tehlikeli olacağından kendine belli bir aile içerisinde lider konumda kabul etmemesi adına daha minik yaşlarda eğitime start verilmeli. Ayrıca Rottweiler içi şiddet çağrıştıran oyunlara kesinlikle yer verilmeden sahibinin emirlerini yerine getiren itaatkar emirler ile sevgi dengesi kurulmalıdır.

Bu köpek türünün çok ileri boyutta sosyalleştirilmesi içer çaba gösterilirken özellikle çocuklar için tehlike arz etmeyecek şekilde tanıştırılması sağlanarak pozitif diyalog kurulması adına adımlar atılması çok önemli.

Konut içerisindeki yaşam şekline ve köpeğin ziyaretçileri ile tanışmak aşamasına belli hususlarda dikkat edilmelidir. Eğer köpeğiniz çok iyi bir eğitici den alındı ise aynı duygu yine köpeği aşılanarak sosyal ve sadık bir Rottweiler karakteri ortaya konulabilir.

Çok fazla gürültü çıkaran ve huysuzluk yapabilecek karakterde köpekler olmadıklarından havlama kültürü yerine Sessiz ve sakin bir şekilde izlemeyi genelde tercih etmekte. Örneğin eve giren bir hırsız için sessiz bir şekilde hırsızı takip ederek işini ürkütmeden bitirebilir.

Fakat böyle bir durum karşısında havlama gereksinimi hissediyorsa onun dikkatini dağıtan kedi kuş veya daha farklı şekilde kavramların bulunduğundan bahsedebiliriz. Sevgi ile yetiştirilmeyen ve iyi bir eğitim sahibi olmamış rottweiler cinsi köpekler büyük Bir tehlike potansiyele sahip olabilir.

Agresif ve sert bir görünüme sahip olsun diye daha minik yaşlarında karanlık oda olarak kapatılan Ayrıca kulakları kesilir agresif bir köpek görmek isteyen Rottweiler sahipleri büyük bir potansiyel oluşturduklarını farkında değillerdir.

Fiziki yapılarının aşırı güçlü olması onların böyle bir ortamda yetişmeleri sonucunda çok tehlikeli bir yapıda görünmelerine neden olur. Psikolojisi ile oynanmış bir insan nasıl ki çevresine zarar verip katil olma boyutuna gidebiliyorsa Rottweiler cinsi köpekler de aynı pozisyona düşerek büyük bir potansiyel suçlu rolünü üstlenebilirler.

Bu tür köpekler gördükleri her köpeği üstünlük modeline bürünerek saldırma ihtiyacı duyar ve sahibine büyük sorunlar çıkarabilir. Karşısındaki hayvan için büyük bir sıkıntı oluşturacak olan Rottweiler önce güzellikle baktı bir çözüm oluşmuyorsa kaba kuvvete başvuracağı aşikar.

Sahibin böyle bir durumda büyük bir zorluk yaşayacağım adeta netlik kazanırken acı çekme olasılığı yüksek seviyede bulunan Rottweiler köpekler güç sahibi olmaları ile birlikte ileri derecede sosyalleştirilmesi ve agresif yapılarının oluşumlarına daha fazla izin verilmemesi gerekiyor.

Rottweiler Bakımı Nasıl Olur?

Kürklerin uzun yapıda olan Rottweiler cinsi türlerin geniş ve hassas taraklarla kürklerinin temiz ve düzenli hale getirilmesi sağlanabilir. Günlük olarak düzenli şekilde fırça ile taramaya baştan yap düz fırça ile devamını getirerek bu esnada Rottweiler ile göz diyaloğu kurmayı deneyebilirsiniz.

Tüyleri kıvrık olan köpek türleri için günlük tarama ve fırçalama yöntemleri gerekirken üzerinde mevcut ölü tüylerin el ya da tarak ile alınıp yeni ortaya çıkan tüylere ortam hazırlanması gerekir.

İpeksi ve ince yapıda tüy dokusuna sahip olan ırklarda ise Afgan tazısı gibi günlük belli aralıklarla fırçalanmaya ihtiyaç duyulurken kaygan ve düz nitelikli bir özellikteki fırça kullanımı verilmekte.

Not;

-Rottweiler cinsi köpeğin banyo ve tarama işlemleri için rahat ve sakin bir ortama belirlemeniz önemli.

-Enerjisine tamamen tüketme odaklı olduğu yürüyüş ya da rottweiler eğitim gibi faaliyetler den sonra daha sakin bir yapıya sahip olurlar.

-Rahat bir vuruşunu sahip olmalarını sağlamak için onları bisküvi gibi sevdiği şeylerle ödüllendirerek destekleyin.

-Rottweiler köpeğinizi masanın üzerinde tarağı ile aramanız onları daha çok rahatlatacak için bu yöntemi sıklıkla tercih etmenizde yarar var.

-Vücuduna arama esnasında kontrol ederek şişlik kızarıklık ve sivilce yara gibi bölgesel cisimlerin olup olmadığını kontrol edin.

Rottweiler’larda Kulak Burun Diş Bakımı

Böylesine sevimli ve büyük bir potansiyel güce sahip olan köpeklerin bakım işlemleri de o kadar hassasiyet gerektiriyor.

Nemli bir pamuk marifetiyle burun Bölgesi’nin üst ve alt kısımlarını temizleyerek vücutta çamur ve yemek kalıntılarına dikkat edin. Aksi halde kabuk bağlama gibi bir rahatsızlığa zemin hazırlamış olursunuz. Kabuk bağlaması durumlarında ise vazelini ihtiyaç duyulurken kurumuş yemek kalıntılarını vazelin aracılığı ile temizlemeye dikkat edebilirsiniz.

Kulakların temizlenmesi için akıntı koku iltihap kir ya da benzeri durumların oluşmaması adına alkol ile nemlendiren bir pamuğun iç kısımdan dış bölüme doğru hassasiyette temizlenmesi gerekir.

Alkollü fazla dökmeden kullanırken kulağı yalnızca silme işlemleri için hafif bir yüzeysel temizleme alanında kullanmak gerekiyor. Kulak zarına zarar vermeyecek boyutta kulağın içini temizleme işlemleri uygulanırken kulak kanalının içine yabancı cisim kaçırmamaya dikkat edin.

En büyük hatalardan birisi de kulağın içindeki kılların kesilmesi sorunu olurken kesilen kulak tüyleri Rottweiler temizliğinde kulak kanalı içine düşüş göstererek bazı enfeksiyonların oluşmasına sebep olmaktadır.

Kulak temizliği konusunda hassasiyet göstererek bazı hataları yapabileceğinizi düşünüyorsanız bir veteriner ya da bakım uzmanı tarafından ek destek alabilirsiniz. Yaşları hızlı ilerleme gösteren rottweiler cinsi köpeklerde sarı lekeler ve belirli oranlarda diş taşı meydana gelmekte.

Diş taşlarının ve sararmaların sonucu olarak bazı bakteriler ve hastalıklar meydana gelebilir böyle durumlarda bir veterinere başvurarak destek olabilir düzenli fırçalama sayesinde köpeğinizin diş sağlığı belli bir düzene sokulabilir.

Piyasada en iyi köpek diş macunlarını kullanmanız köpeğinizin sağlığı açısından oldukça önemli olurken tavuklu biftekli vanilyalı köpek diş macunları çoğunlukla tercih edilmelidir.

1 Yorum var

  1. Merhaba,

    Rottweiler’ım var, eğitim almasını istiyorum. Benimle iletişime geçer misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir