Rottweiler Köpeklerin Tarihçesi

PAYLAŞ
Rottweiler Köpeklerin Tarihçesi

Açıklama:

Rottweiler köpekler bilinen en eski köpek ırkları arasında yer alır. Bu köpek türünün atalarının Roma İmparatorluğu dönemine kadar uzandığı tahmin edilir. Sürü gütme, bekçilik gibi özellikleri ile insanlara tarih boyunca yardımcı olan köpek ırklarından bir tanesidir. Bu ırk günümüzde de insanlar tarafından son derece sevilmekte ve ilgi görmektedir.
Rotweiler köpeklerin tarihinin Roma İmparatorluğuna kadar dayandığı tahmin edilir. Fakat kökeninin nereden geldiğini net bir şekilde söylemek mümkün olmamaktadır.

Romalılar 1. yüzyılda bugünkü Almanya dolaylarını işgal ettikleri sırada köpekleri ise koyunlara bekçilik etmiştir. Bu dönemdeki köpekler Alp Dağlarının eteklerinde yer alan Rottweil isimli şehirde Romalılar tarafından yetiştirilmişlerdir. 300 yıl boyunca Romalı çoban köpekleri ile yerli çoban köpekleri çiftleştirilmiştir. Bu nedenle günümüzdeki bu ırk İsviçre Dağ köpeklerine benzemektedir.
Rottweiler köpekler saldırgan olarak bilinen bir ırktır. Fakat bu doğru bir bilgi değildir. Bu köpeklerin karakterlerinde yetiştirilme şartları oldukça etkilidir. Kastamonu Rottweiler yavru sahiplenme sayesinde küçüklükten itibaren bu köpekler eğitilebilmektedir.
Rottweiler Irk Standardı
Bu köpeklerin isimlerinin Rottweiler isimli şehirden geldiği bilinir. Bu sebeple bu ırk köpekler Rottweiler kasap köpeği ismi ile de anılmaktadır. Bu köpeklerin bedensel dayanıklıkları son derece iyidir.
20. yüzyılda polis teşkilatlarında kullanılması amacı ile köpek ırklarında yapılan testlerde Rottweiler cinsi köpeklerin göreve en uygun köpekler olduğu görülmüştür. 1910 yılından itibaren ise bu ırk ihtiyaç duyulan polis servislerinde kullanılmak amacı ile eğitilmeye başlamıştır.
Rottweiler cinsi köpekler vahşi olarak görülen ırklardan bir tanesidir. Bu köpekler sanılanın aksine son derece uysal, akıllı ve sevecen köpeklerdir. Saldırgan olmalarının nedeni ise yanlış ya da yetersiz eğitilmelerinden kaynaklanmaktadır. Kastamonu rottweiler yavru sahiplenme ile bu köpeklerden sahiplenmek mümkündür.
Rottweiler Köpeklerin Dış Görünüşü Nasıldır?
Rottweiler cinsi köpeklerin güçlü bir yapıları vardır. Vücutlarında son derece belirgin kahverengi lekeleri bulunur. Bunun yanında kürklerinin geneli siyah renktedir. İş ya da hizmet için son derece uygun olan köpeklerdir.
Rottweiler köpeklerin orta-büyük yapıları vardır. Ortalama bir kilodadırlar. Boyları da ortalama bir uzunluğa sahiptir. Çevik, dayanıklı ve güçlü bir yapıları vardır.
Tüy yapısı çift katmanlıdır. Yani kürkleri alt kürk ile üst kürkten meydana gelmektedir. Üstte bulunan kürkleri orta bir uzunluğa sahiptir. Kaba ve doğun bir yapıları vardır. Altta bulunan kürkleri ise üst kürkleri nedeni ile görünmez.
Rottweiler Davranışları Nasıldır?
Rottweiler cinsi köpekler iyi huylu yapıları ile dikkat çekmektedir. Çocuklar ile iyi bir şekilde anlaşabilir. Kastamonu Rottweiler yavru sahiplenme ile bu köpekler kolay bir şekilde sahiplenilebilir.
Çalışkan, itaatkâr ve yumuşak başlı köpeklerdir. Davranışları son derece öz güvenlidir. Atik bir yapıları vardır. Rottweiler ırkı köpekler kötü ellere geçtiklerinde saldırgan olabilirler. Bu nedenle eğitimleri son derece önemlidir. Kastamonu Rottweiler yavru sahiplenme ile bu köpekler sahiplenilip küçüklüklerinden itibaren güzel bir şekilde eğitilebilirler.
Rottweiler Sahiplenmek İsteyenlerin Nelere Dikkat Etmesi Gerekmektedir?,
Rottweiler cinsi köpekler son derece zeki hayvanlardır. Bu köpek ırkını sahiplenecek olan kişilerin bu özelliği göz önünde bulundurması gerekmektedir. Köpeğin zekâsına uygun aktiviteler son derece önemlidir.
Köpeklerin sahiplerini dinlemesi için mutlaka itaat eğitimi verilmesi gerekmektedir. Kastamonu Rottweiler yavru sahiplenme ile küçükken köpeklere itaat eğitimine başlanması mümkündür. Köpeklerin sosyalleştirilmesi sağlanarak insanlara ve çocuklara karşı iyi huylu olmalarını da sağlamak gerekmektedir.
Bu köpek ırkları karakterlerinden ödün vermez. Bu sebeple küçük yaşlarda köpeğin uyması gereken kuralların öğretilmesi son derece önemlidir. Rottweiler cinsi köpeklerin sosyalleştirilmesi son derece önemli bir konudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir