Siyah Rottweiler

PAYLAŞ
Siyah Rottweiler

Açıklama:

Sevimli ve sadık dostlarımızdan olan Rottweiler cinsi köpekler, estetik görünümlü, güçlü ve sarkık yanakları ile özellikle çoçuklar olmak üzere her yaştan insanın sevdiği köpek cinsleridir. Özellikle siyah Rottweilercinsi köpeklerin diğer renkteki hemcinslerine kıyasla daha sempatik bir görünüşü vardır.
Rottweiler cinsi köpekler, bilinen en eski zamana ait ırklaran biridir. Kısaca Rot ismi ile anılan bu köpekler doğuştan gelen saldırganlık eğilimine sahip olmamasına rağmen, kötü niyetli kişilerin elinde verilen eğitim ile saldırgan olmaya mecbur bırakılıyor. Rottweiler cinsi köpeklerin kökeni Roma imparatorluğuna kadar uzandığı bilinir. Roma ordusu savaş esnasında yemek için yanlarında götürdükleri büyükbaş hayvan sürüsünü korumakla görevli bilinen köpekler oldukça dayanıklıdır.
Siyah Rottweiler Cinsi Köpeklerin Karekter Özellikleri
Düşük kulaklı ve sevimli suratlı olan ve genellikle siyah Rottweiler cinsi köpeklerin eğitimi esnasında yeterince sosyalleştirilmesi uyumlu, sakin ve evcimen olmalarını sağlar. Siyah Rottweilercinsi köpekler sahiplerini çok severler. Özellikle çoçuklarla oynamaya bayılırlar. Uzun süre ihmal edilen, şiddet gören, yalnız bırakılan ve sosyalleştirilmeyen bu cins köpekler bazen saldırganlaşma eğilimine sahip olabilirler.
Yanına yaklaşan bir yabancıya hemen saldırmazlar. Öncellikle yabancıyı tanımaya çalışırlar. Olumsuz bir davranış görmedikleri takdirde asla zarar vermezler. Rottweiler cinsi köpekler günümüzde saldırganmış gibi bir ön yargı oluşmuşsada aslında Rottweiler cinsi köpekler karşı taraftan bir tehdit oluşmadığı sürece gayet sadık, sevimli, yumuşak huylu ve sevgi doludurlar.
Siyah Rottweiler Cinsi Köpeklerin Fiziksel Özellikleri
Ortalama yaşı 9 ile 10 yıl süren bu köpeklerin dişileri doğum yaptıklarında 7 ila 12 arası yavru dünyaya getirirler. Kulakları yaklaşık olarak orta büyüklükte ve öne doğru hafif düşük olan siyah Rottweiler cinsi köpeklerin gözleri ise genellikle koyu renklidir.
Gözleri badem şeklindeki Rottweiler cinsi köpeklerin dudakları siyah diş etleride koyu renklidir. Boyları erkek köpeklerde yaklaşık 60 ila 69 cm iken dişi köpeklerde 55 ila 64 cm arasındadır. Sert, kalın ve kısa kürkleri ise çift kaplamalıdır. Rottweiler cinsi köpeklerin renkleri siyah, bronz yada siyah maun’dur. Ağırlıkları ise erkeklerde yaklaşık 60 dişilerde ise 35 ila 45 kg arasındadır.
Siyah Rottweiler Cinsi Köpeklerde Oluşan Bazı Hastalıklar
Genelde dayanıklı, sağlam ve sağlıklı olan siyah Rottweiler cinsi köpeklerin yatkın olduğu bazı hastalıklar bulunur. Örneğin, dirsek displazisi denilen hastalık bu cins köpeklerdeki eklemlerde bulunan kalıtsal bir bozukluktur.
Osteosarkom ise çoğunlukla iri yapılı ve büyük köpeklerde daha sık görülen bir tür kemik kanseridir. Bu hastalığa yakalanan köpekler yaklaşık 1 ila 2 yıl arasında yaşamını yitirebilirler. Kalça displazisi, kalıtsal bir duruma bağlı olarak, uyluk kemiğinin kalça eklemine tam olarak oturmamasıdır.
Aort stenozu ismi ile bilinen hastalık ise bir tür kalp hastalığıdır. Hipotiroidizm, ve alerjilerde Rottweiler cinsi köpeklerde görülebilen diğer hastalık türleridir.
Siyah Rottweiler Cinsi Köpeklerin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?
Rottweiler cinsi köpekler iri ve büyük olmasına rağmen tamamen evcil bir ev köpeğidir. Bu köpekler ev ortamında sahibi yada sahipleri ile yaşamak isterler. Bahçe kulübesinde yalnız bırakılmış bir siyahRottweiler cinsi köpek, pek mutlu olmayacaktır. Haftada bir kaç kez tüylerini taramak onları rahatlatacak ve gördükleri ilgi karşısında mutlu olacaklardır.
Düzenli aşılarını ve kontrollerini yaptırmak, olumsuz olacak bazı durumların önüne geçecektir. Dolaştırırken asla tasmasız dışarı çıkarılmamalıdır. Çok sık egzersiz yapmaya ihtiyaç duyarlar. Beslenmesi ise kaliteli mamalar ile yapılmalı ve daima mama kabı ve su kabı temiz tutulmalıdır. Bu cins köpekler çok zeki oldukları için eğitimi titizlikle yapılmalı ve mümkünse yavru iken alınmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir